15 Yaşındaki Bir Genç, Kripto Para Vurgunuyla Suçlanıyor

 15 Yaşındaki Bir Genç, Kripto Para Vurgunuyla Suçlanıyor
Okunuyor 15 Yaşındaki Bir Genç, Kripto Para Vurgunuyla Suçlanıyor

ABD’de 15 yaşında bir genç, kripto para yerküresinin önde gelen isimlerinden Michael Terpin’in kripto para hesabını hacklemekle suçlanıyor. Bir hacker öbeğinin üyesi olduğu öne sürülen Ellis Pinsky, lüks hayatı ve karanlık taraflarıyla biliniyor.

Üyeleri Avrupa ve ABD'de faaliyet gösteren bir hacker öbeğinin, Ocak 2018'de blockchain yatırımcısı Michael Terpin'in kripto para hesabını hackleyerek 23,8 milyon dolarlık vurgun yaptığı argüman edildi. Suçlamalara nazaran soygunun merkezinde, o vakitler yalnızca 15 yaşında olan Ellis Pinsky vardı.

Komşularına ve sınıf arkadaşlarına nazaran Ellis Pinsky futbol oynayan, havalı spor ayakkabıları seven ve derslerinde başarılı olan sıradan bir 10. sınıf talebesiydi. Ellis, New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi'nde fizikçi olan validesiyle birlikte 1.3 milyon dolarlık bir hanede yaşıyordu ve vaktini umumiyetle odasında çeşitli oyunlar oynayarak geçiriyordu.

Hacker öbeği kurbanlarını hackleyerek milyonlarca dolarlık soygunlar yaptı

abfd92c7b666eb738c29f2bd2f96ada23dfc1747

Arkadaşları Ellis'i bir kripto para dehası olarak görüyorlardı. En güzel arkadaşı, onun Bitcoin ve behre senedi ticareti yaparak para kazandığını düşünüyordu. Lakin suçlamalara nazaran Ellis, genç yaşlarında kurbanlarının kripto para varlıklarını yahut şahsi bilgilerine erişmek için bilgisayarları hacklemeye başladı ve kurbanları arasında kripto para yerküresinin önde gelen isimlerinden Michael Terpin de mahal alıyordu.

Terpin'in avukatı Pierce O'Donnell'e göre Ellis ve ekibi, her hengam savunmasız açıklar arıyordu ve kurbanlarını hacklemek için SIM kart değiştirme yolunu kullanıyordu. Ekibin kimi üyeleri operatörleri kandırarak kurbanların numaralarını yeni bir SIM karta taşıtarak kimlik doğrulamalarını aşıyorlardı. Daha sonra ise malumatları Ellis'e teslim ediyorlardı. Geçen yıl iki ekip üyesi tutuklandı ve Terpin soygun için 75,8 milyon dolarlık rekor bir tazminat almaya hak kazandı.

Telefonu hacklenen Michael Terpin'in parası 48 saat içinde aklandı

d19be9e42ada454f672ce4be959b8df2ec7c83d5

Ellis aleyhindeki davada ise Terpin'in BlackBerry'sine sızıldığı, kripto para hesabına erişildiği ve 23.8 milyon dolar kıymetinde vurgun yapıldıktan sonra paranın 48 saat içinde aklandığı belirtiliyor.

Kaynaklara nazaran Ellis, örgütlenme ve zorbalık konusunda ustaydı. Herkese soygunlar sırasında ne yapması gerektiğini söylerdi. Çok zeki ve denetim manyağı bir kişiydi. Kimileri onun kendisini tehdit ettiğini ve çok varlıklı olduğunu ileri sürerek zorbalık yaptığını ve tehdit ettiğini dahi öne sürüyor.

fd2e7e0c97e53199f61f3f42467a7b8d727e7e70

O’Donnell ve Terpin, önümüzdeki 60 gün içinde Ellis'in avukatından bir cevap bekliyor. Terpin, “Ona dava açmak küçük yaşta olmasından ötürü daha kolay olacaktır. Zararın telafi edilmesini ve çalınan ölçünün üç katının geri ödenmesini istiyoruz. Bunlar kripto gangsterleri. Ben Ellis'e 'Bebek Al Capone' diyorum” biçiminde konuştu.

Görünüşe nazaran Ellis, hala anasının Irvington'daki konutunda yaşıyor. Bir tanıdığı yaptığı tefsirde, “Ellis'in hayatına bakın, aslında bunları yapması için hiçbir neden yok. O karanlık tarafı ile öne çıkan bir evlat.” diyor.

Bir önceki yazımız olan 11 Yıllık Bitcoinler Esrarengiz Formda El Değiştirdi başlıklı makalemizde 1 Yıl, 2009 ve Bitcoin hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 60,866.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,902.82
  • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 469.53
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • cardanoCardano (ADA) $ 2.18
  • xrpXRP (XRP) $ 1.13
  • solanaSolana (SOL) $ 166.66
  • polkadotPolkadot (DOT) $ 42.28
  • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.237664