Facebook Libra’nın Yeni Kripto Para Cüzdanı Novi Oldu

 Facebook Libra’nın Yeni Kripto Para Cüzdanı Novi Oldu
Okunuyor Facebook Libra’nın Yeni Kripto Para Cüzdanı Novi Oldu

Facebook, bir müddettir üzerinde çalıştığı bilinen kripto para ünitesi Libra ile ilgili yeni bir gelişmeye imza attı. Şirket, yaptığı açıklamayla Libra için yeni bir cüzdan oluşturduğunu ve bu cüzdana “Novi” ismini verdiğini duyurdu.

Facebook, bir müddettir kripto paralar ile yakından ilgileniyor. Şirket, bu bağlamda “Libra” isimli bir kripto para ünitesi dahi oluşturdu gelgelelim bu kripto para ünitesi hükümetleri bile rahatsız etti ve teşebbüs bir vadedir devam ediyorsa bile süreç, sessiz sakin ilerliyor. Şimdiyse Facebook, kripto para ünitesi Libra için hazırladığı yeni cüzdanı “Novi“yi duyurdu.

Aslına bakacak olursak Facebook, geçtiğimiz periyotlarda Libra için bir cüzdan oluşturmuş ve bu cüzdanın ismini “Calibra” olarak açıklamıştı. Velev sürecin en âlâ formda yönetilmesini sağlamak isteyen Facebook, Calibra isminde bir yan kuruluş kurmuştu ve bu kuruluş, Calibra’nın geliştirilme sürecinden sorumlu olmuştu. Yaşanan son gelişmeyle birlikte Calibra, mahallini “Novi Financial“a bırakmış oldu.

Novi’nin logosundaki Libra detayı dikkatlerden kaçmıyor

4aa2f107699ad1f14b6f1abb7cbfe2d4d5163d70

Facebook tarafından yapılan açıklamalarda Novi’nin logosu da konum alıyordu. Bu logoya yakından baktığımızda Libra simgesinin Novi’nin içine de işlendiğini açıkça görebiliyoruz. Yaşanan bu gelişme, Facebook’un Libra ile ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü ve tahminen de daha kapsamlı bir şeyler üzerinde çalıştığını ortaya koyuyor. Lakin şirket, hususla ilgili detaylı bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Facebook’un kripto para kısmında gözü yükseklerde

Facebook, kripto para kısmına 1. giriş yaptığında yalnızca Libra’yı geliştirmeyi planlıyordu. Lakin sonrasında yapılan açıklamalar, şirketin daha geniş kapsamlı ve daha çokça ulusal para ünitesiyle entegrasyonlu bir kripto paraya sahip olmak istediğini ortaya koydu. Örneğin Facebook’un kripto para ünitesi ya da üniteleri, ilerleyen devirlerde doların yanı sıra sterlin ve euro karşılığında da satın alınabilecek cinste olacak.

d849f7f82cadc64cb6ef4fc37bdb63ceb5fa3130

Facebook, geçtiğimiz periyotlarda yaptığı açıklamalarla Libra ile finansal işlemler gerçekleştirmenin mesaj göndermek kadar kolay olacağınısöyledi. Zati şirketin planlamaları arasında bu kripto paranın WhatsApp ve Facebook Messenger üzere pratiklerde kullanılabilmesi de nokta alıyor. Yani kullanıcılar, WhatsApp ve Facebook Messenger’da birbirlerine para gönderebilecekler. Üstelik kullanıcılar, bu hizmetten hiçbir bilinmeyen ek fiyat olmadan faydalanacaklar.

Bir önceki yazımız olan Brave, Zoom'a Rakip Olacak 'Brave Together'ı Tasarrufa Sundu başlıklı makalemizde altcoin, Brave ve Görüntülü Konuşma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 60,949.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,906.67
  • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 470.07
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • cardanoCardano (ADA) $ 2.18
  • xrpXRP (XRP) $ 1.13
  • solanaSolana (SOL) $ 167.26
  • polkadotPolkadot (DOT) $ 42.46
  • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.237420