Avrupa Güçlü Artışlar Yaşıyor; Çin’in Endüstriyel Olguları Yardımcı Oldu

 Avrupa Güçlü Artışlar Yaşıyor; Çin’in Endüstriyel Olguları Yardımcı Oldu
Okunuyor Avrupa Güçlü Artışlar Yaşıyor; Çin’in Endüstriyel Olguları Yardımcı Oldu

Avrupa Güçlü Artışlar Yaşıyor; Çin’in Endüstriyel Olguları Yardımcı Oldu

Wall Street’te Perşembe günkü oturumun güçlü kapanışı, olumlu kurumsal yararlar ve beklenenden güzel gelen Çin endüstriyel üretimin yardımıyla Avrupa borsaları Cuma günü yükseldi.

DAX %1,3, CAC 40 %0,9 ve FTSE %1,2 yükseldi.

Cuma erken saatlerde Çin, endüstriyel üretimin Nisan ayında, analist kestirimlerini aşarak yıllık %3,9 arttığını raporladı. Bununla birlikte perakende satışlar, yıllık bazda %7,5 düşüş yaşarken arka arda iki ay kayıp gördü.

Almanya’da birinci çeyrek GSYH, %2,2 küçülerek 2009 mali buhranından beri gördüğü en büyük düşüşünü yaşadı.

Kurumsal gelişmelerde; İsviçreli lüks tüketim kümesi Richemont payları, lüks tüketim kolunun toparlanmasının üç yılı bulabileceği konusunda ikazın akabinde %2,2 geriledi.

İngiltere’de Financial Times’ın, büsbütün sahibi olduğu ağ bürosu Openreach’deki paylarını altyapı yatırımcılarına milyarlarca sterline satmak için görüşme halinde olduğunu raporladığı BT Group (LON:BT) %7 yükseldi.

William Hill (LON:WMH) %10 yükseldi. Birtakım borç kontratları, sporun büsbütün yokluğu ve bahis mağazalarının kapanması nedeniyle gelirdeki kaçınılmaz düşüşü gölgede bırakan haberler hakkında bankaların hoşgörüsünden yararlanmayı başardı.

Fransız üreticisi Imerys (PA:IMTP), Kuzey Amerika pudra ünitesiyle ilgili yasal yükümlülüklerini çözmek için ittifaka vardığını söyledikten sonra %14 yükseldi.

Bir Beyaz Saray sözcüsünün Yönetici Donald Trump’ın muhtemel bir teşvik paketine açık olduğunu fakat Temsilciler Meclisi Demokratlarının öne sürdüğü tasarıyı imzalamayacağını söylemesinin akabinde Wall Street’teki majör endekslerin hepsi, oturum sonuna yanlışsız keskin artışlarla birlikte dün gece yüksek kapattı.

Demokratlar 3 trilyon bedelinde bir tasarı sunmuş ama Cumhuriyetçilerin muhalefetiyle karşılaşmıştı. Trump, bu sefer kendi partisi tarafından düzenlenen sair bir tasarıyı destekleyebilir.

Petrol vadeli süreçleri, Çin’in endüstriyel üretim olgularının yardımıyla Cuma günü olumlu hissiyat ile yükseldi.

Haziran vadeli ABD ham petrol %2,8 yükselişle 28,34 dolar olurken Brent mukavelesi %2,9 artarak 32,03 dolar oldu.

Öte yandan altın %0,3 yükselişle 1.745,25 dolar olurken EUR/USD ikilisi %0,1 yükselişle 1,0817’den alıcılandı.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Madenciliği Yine Hedef Tahtasında başlıklı makalemizde binance, Bitcoin ve Bitcoin madencilik hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 42,577.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 2,998.04
  • tetherTether (USDT) $ 0.993377
  • cardanoCardano (ADA) $ 2.14
  • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 366.27
  • xrpXRP (XRP) $ 0.932095
  • solanaSolana (SOL) $ 137.84
  • polkadotPolkadot (DOT) $ 28.93
  • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 0.995549
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.211059